Środek nocy?

Dosyć wcześnie poszłam spać  ponieważ popędzała mnie świadomość , że różnie może być . I nie pomyliłam się , już po północy Patryka zaczął męczyć kaszel . Bardzo trudno jest wybudzić się z pierwszego , głębokiego snu . I po raz kolejny przekonałam się , że nasza pamięć bywa bardzo zawodna . Za każdym razem wydaje mi się , że tak źle to jeszcze nie było . Wystarczyło jednak , że Patryk poprosił mnie o tabletki  hamujące nieco kaszel i szybko przypomniałam sobie , że takie noce bywały w naszym życiu wielokrotnie . Nie bez przyczyny dr . przepisał  jakiś specyfik , który w założeniu miał Patrykowi pomóc trochę odpocząć .

W drodze wyjątku używa się w mukowiscydozie leków , których działanie ma likwidować odruch kaszlu .  Wręcz przeciwnie – ciągle dąży się do tego , żeby dzięki kaszlowi ewakuować wydzielinę z dróg oddechowych  .  Na szczęście już dawno nie mam tych tabletek . Zawsze miałam obawy , że więcej złego niż dobrego wynika z ich podania . Najczęściej taki nieproduktywny kaszel staram się łagodzić u Patryka inhalacją ze zwykłej soli fizjologicznej – z maską zamiast ustnika . Wtedy nawet , gdy przysypia zmęczony,  niezależnie nawilżają się drogi oddechowe. Pomaga zazwyczaj . Teraz też sytuacja się uspokoiła . Jeszcze chwilę i może uda się zamienić maskę na wąsy tlenowe .

Nie jestem w stanie pojąć ,  jakim sposobem w płucach mogą produkować się takie ilości wydzieliny . Jakieś koszmarne hektolitry . Cały dzień ,   całą noc  – bez końca . Nie wiem jak Patryk to wytrzymuje .  Pamiętam , jak kiedyś byłam chora i ze dwie (DWIE) noce męczył mnie silny kaszel , to potem mięśnie brzucha czułam przez dwa tygodnie . Miałam zdarte gardło i byłam całkowicie wyczerpana . U chorych na mukowiscydozę to są dni , miesiące , lata -całe życie .

Mój syn usnął . Słyszę tylko szum koncentratora . Błoga cisza . I o dziwo -ptaki za oknem . Nie wiedziałam , że nawet w nocy śpiewają . Szkoda , że jest tak zimno . Można by szeroko otworzyć okna .

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s